Tomten fixar önskelistan med CoPilot
Från kaos till God Jul med digitalisering
I tomtens stora verkstad på Nordpolen har december alltid varit en tid av kreativt kaos. Högar av brev, lappar och handskrivna listor täcker skrivbord, hyllor och golv. Varje barn skickar sin egen önskelista, fylld av drömmar, förhoppningar och ibland mycket specifika krav. Att bläddra och gå igenom alla önskning tog förr väldigt lång tid och krävde många nissars hjälp.
Men även på Nordpolen där tomten bor, blåser förändringens vindar!
Nu har tomtenissarna tagit steget in i den digitala världen. Önskelistorna som barnen skickat in scannas, sparas och struktureras i Sharepoint. Ordning och reda är grunden för alla verksamheter, även i tomtens verkstad långt upp i norr!

När allt väl finns i SharePoint händer magin på riktigt. Då med Microsoft Copilot kan tomten enkelt söka bland tusentals önskelistor på blott några sekunder. Han kan fråga:
”Visa alla barn som önskat sig en cykel”, eller ”Har Olle på Spelmansvägen skickat in någon lista i år?”
Copilot tolkar innehållet, sammanfattar och hjälper tomten att få full överblick. Varje önskelista blir inte bara lagrad – den blir sökbar, analyserbar och lätt att arbeta med. Tomten kan snabbt se trender, prioritera produktionen och säkerställa att inga önskemål tappas bort i julstressen.
Inga pappershögar och missade önskningar och mer tid för det som verkligen räknas: att sprida julglädje. Med tomtenissarnas hjälp, SharePoint och Copilot har tomten skapat en modern, effektiv och framtidssäker hantering av varje önskelista – en perfekt kombination av gammal jultradition och ny teknik. 🎄✨
Vad står det på din önskelista?
Vill du också ha hjälp att städa upp bland dokument och filer och kunna fråga CoPilot om hjälp? Då är välkommen att höra av dig till oss – låt nyårsönskningen i år bli digitalisering och struktur!
Ring oss så förverkligar vi din önskningar: 054-175400